Canon Yazıcı Üzerinde Doom Oynamak Mümkün

Güvenlik araştırmacısı Michael Jordon, dört ay uğraşıp internet bağlantılı bir Canon Pixma yazıcı üzerinde Doom oynamayı başarmış.

Canon Yazıcı Üzerinde Doom Oynamak Mümkün

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Doom o kadar klasik ve sevilen bir video oyunu ki, teknik bilgisi yeterli olan herkes bu oyunu her türlü cihazda çalıştırabilmek için birbiriyle yarışıyor. Daha önce Doom’un deneysel akıllı saatlerde oynandığını da gördük, eski banka ATM cihazlarında da. Şimdi ise sırada bir Canon yazıcı bulunuyor.

Michael Jordon aslında modern yazıcıların güvenlik açıkları ile ilgili bir araştırma yapıyormuş. Araştırmasına göre Canon Pixma MG-6450 gibi internete bağlanan yazıcıları uzaktan kontrol edip cihaz durumunu öğrenmek mümkün. Fakat bu uzaktan bağlantıda, web arayüzü içinde açık kalmış bir nokta sayesinde cihaza isteyen herkes ulaşabiliyor.

Jordon için başta çok önemli gözükmeyen bu sorun, açık üzerinden cihazın firmware’ine müdahale edilebileceğini farketmesi ile ciddiyet kazanmış. Her ne kadar firmware kriptolu bile olsa yine de bunu kırmak mümkün olmuş. Ardından Canon Pixma yazıcı ile neler yapabileceğini düşünürken, Jordon’ın aklına Doom çalıştırmak gelmiş.

Yazıcının 32-bit ARM işlemcisi, 10 MB belleği ve Doom oynatmak için yeterli ekran çözünürlüğü bulunuyor. Jordon dört ay kadar uğraşıp, Doom’un ARM işlemciler üzerinde çalışabilcen bir versiyonunu yazıcıya kurmayı başarmış. Her ne kadar renk paleti ve oyun kontrolleri optimize edilmemiş olsa da, Jordon araştırmasının sonucunu İngiltere’de düzenlenen “44Con” hacker konferansında gösterebilmiş. Ama güvenlik uzmanı çok da sıkıldığını, projeyle daha fazla uğraşmak istemediğini de anlatıyor.

Avrupa Gündemi - Griezzman bilmecesi sürüyor!Griezzman bilmecesi sürüyor!    Ajax'ın genç yıldızı Matthijs de Ligt için Avrupa'nın dev kulüpleri kıyasıya bir yarış veriyor!     Transfer döneminde Manchester City'nin yanı sıra başka takımlarla da adı geçen Kalidou Koulibaly, geleceğine dair açıklamalarda bulundu!   Manchester United, bir süredir peşinde olduğu Crystal Palace'ın başarılı sağ bek oyuncusu Aaron Wan-Bissaka'nın transferi için geri sayıma geçti.  Gheorghe Hagi'nin oğlu Ianis Hagi, La Liga ekiplerinden Sevilla'nın en önemli transfer hedefi haline geldi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber