‘Çiftçiye destek artmalı’

Çanakkale Belediyesi, Tohum Takas Şenliği düzenledi. Başkan Ülgür Gökhan hayvancılık ve tarımsal üretime desteklerin artması gerektiğini vurguladı

‘Çiftçiye destek artmalı’

ÇANAKKALE Belediyesi ile Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi tarafından Halk Bahçesi’nde, Tohum Takas Şenliği düzenlendi.
Şenliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar ile İrfan Mutluay ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Birbirinden renkli etkinliklere sahne olan şenlikte hem Çanakkale’nin çeşitli ilçe ve beldelerinden hem de çeşitli illerden çok sayıda katılımcı Halk Bahçesi’ndeki yerini aldı. Başkan Gökhan kurulan stantları gezdi, tohumlar hakkında bilgi aldı.

Kooperatifçilik vurgusu

Ülke gündeminde son yıllarda en önemli iki konunun çevre ve tarım olduğunu belirten Başkan Gökhan, “Türkiye’de gerekhayvancılık gerekse tarımsal üretim giderek azalıyor ve destekler son derece yetersiz. Desteklerin yetersiz olması sonucunda çiftçi ekmekten, üretmekten vazgeçiyor. Yetmediğinde ithal etmiş oluyoruz. Tarlalarımızda ürettiğimiz ürünlerin genlerini bozduk. Çoğunlukla hibrit tohum kullanıyoruz. Kendi tohumlarımızı artık kullanmıyoruz” dedi.
Devletin temel görevinin insanları sağlıklı gıdaya ulaştırmak olduğunu kaydeden ve üretimin önemine değinen Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi’nin de bu anlamda 2017’de Tohum Sandığı’nı hizmete açtığını, yeni dönemde de kırsal kalkınma ve üretimin geliştirilmesi adına kooperatifçilik alanında adımlar atılacağını kaydetti. l DHA

Karabük Üniversitesi'nin ikiz hemşireleri mezun olduKarabük Üniversitesi (KBÜ) 2018-2019 akademik yılı  mezuniyet töreninde 11 bin öğrenci keplerini havaya atarak mutluluk yaşadı.Demir ve Çelik Kampüsü içinde yer alan Kamil Güleç Kütüphanesi'nden  Prof. Dr. Burhanettin Uysal  Ay Yıldızlı Stadyuma kadar kortej yürüyüşü ile  başlayan törene, Karabük Valisi Fuat Gürel, Belediye Başkanı Rafet Vergili, KBÜ  Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun,  Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ali Sefa Yılmaz, diğer protokol üyeleri,  öğrenciler ve yakınları katıldı.Vali Gürel, burada yaptığı konuşmada, Karabük'te iyi bir ev sahipliği  yaptıklarına inandığını belirterek, mezun olan öğrencilere bundan sonraki  hayatlarında başarılar diledi.Eğitim hayatlarında birbirinden hiç ayrılmayan hemşirelik bölümü  mezunları 22 yaşındaki ikiz kardeşler Kübra ve Aslı Altan, mezun olmanın  mutluluğunu yaşadı.Kübra Altan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeşiyle ilkokul,  ortaokul ve lisenin ardından üniversiteye de birlikte başladıklarını ve  bitirdiklerini, hiç ayrılmadıklarını anlattı.Karabük Üniversitesini çok sevdiğini ve herkese tavsiye ettiklerini  vurgulayan Altan, kardeşiyle aynı bölümden mezun olmaktan duyduğu mutluluğu dile  getirdi.Altan, "Birbirimizden ayrılmamak istiyorduk. Şu anda gayet mutluyuz ve  hocalarımıza da çok teşekkür ediyoruz. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteyi  birlikte okuduk, hiç ayrılmadık. Hiç ayrılmayı düşünmüyoruz. Bundan sonra  birlikte çalışacağız." diye konuştu.Aslı Altan da üniversiteye ayrılmamak için birlikte başladıklarını,  bundan sonra da ayrılmayı düşünmediklerini belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber