SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Kapadokya’ya koruma kalkanı

Nevşehir’de Peri Bacaları yakınına inşa edilen kaçak yapıların yıkılacak olmasıyla gündeme gelen Kapadokya bölgesinin korunması için hazırlanan yasa teklifi TBMM’de yasalaştı.

ANKARA Milliyet

TBMM Genel Kurulu’nda 237 oyla kabul edilen yasaya göre, yetki karmaşasından dolayı ortaya çıkan kaçak yapılaşmaların önüne geçilecek. Bunun için yetkiyi tek elde toplayacak olan Kapadokya Alan Başkanlığı kurulacak. Alan Başkanlığı, Kapadokya alanında meri planlara ve komisyon kararlarına aykırı olarak yapılan, yapı ve tesisleri yıkacak veya yıktıracak. Kapadokya Alanı’nın tarihi ve kültürel değerleri ile jeolojik/jeomorfolojik dokusunun ve doğal kaynak değerlerinin korunmasına ve yaşatılmasına yönelik alınan tedbirlere aykırı davranılması halinde 50 bin ila 200 bin lira, bu kapsamda olmayan ve Kapadokya’nın mevcut durumunu bozmayan, yapısal uygulamalar içermeyen konulara ilişkin belirlenecek tedbirlere aykırılık halinde ise 500 ila 5 bin lira idari para cezası uygulanacak. Kapadokya alanının sınırları, Alan Başkanlığı’nın teklifi ve Bakanlığın uygun görüşü üzerine Cumhurbaşkanı kararı ile değiştirilebilecek.

Turizme teşvik

Öte yandan Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi de Genel Kurul’da kabul edilerek kanunlaştı. Kültür, turizm koruma ve gelişim bölgelerinde, turizm merkezlerinde bulunan bakanlık tarafından turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen Hazine’nin özel mülkiyetindeki taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca uygun görülenler iki ay içerisinde tahsis edilecek. Yabancı bayraklı yatlar, gezi spor ve eğlence amacıyla kullanılmak üzere Türk ve yabancı uyruklu kişilere kiraya verilemeyecek. Konaklama tesislerinde, işletme tarafından taahhüt edilmesine rağmen müşterinin konaklatılmaması hallerinde, hizmetin sağlanamadığı her bir oda için 8 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak.

Diğer Haberler

  1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
  2. Meclis 1 Temmuz'da tatile girmeyecek
  3. Son dakika... Milli Savunma Bakanı Akar'dan ABD açıklaması
  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bize Mursi'yi hatırlatanlarla biz şu anda yarışıyoruz'
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi için düzenlenecek gıyabi cenaze namazına katılacak
  6. Binali Yıldırım: Böyle bir görüşmeyi neden kamuoyundan gizlediniz
  7. Bakan Gül: 'Yargının 'pardon' deme lüksü yok'
  8. Demirel güllerle anıldı
  9. 15 Temmuz kısa film yarışması başladı
  10. CHP’den MED 7 bildirisine tepki: Türkiye ve KKTC’yi hiçe sayan yaklaşımı kınıyoruz

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.